Protetyka- Akademia Dentystów

 

Protetyka jest dziedziną, zajmującą się uzupełnianiem ubytków, po utracie lub uszkodzeniu zębów. Braki w uzębieniu są przyczyną zaburzeń stawów skroniowo -żuchwowych i układu pokarmowego. Warto jest myśleć przyszłościowo, pamiętając jak ważny jest psychologiczny aspekt posiadania kompletnego uzębienia. Każde uzupełnienie protetyczne wymaga od pacjenta jeszcze większej dbałości o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych i profilaktycznych.

W naszej klinice protetyką zajmują się:

 

 

W zakres usług protetycznych naszej kliniki wchodzą: uzupełnienia stałe tj.: wkłady kk (z różnego rodzaju stopów metali, włókna szklanego), korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne, mosty, inlaye, onlaye kompozytowe i ceramiczne, licówki, uzupełnienia ruchome tj. protezy całkowite (uzupełniające wszystkie brakujące zęby), protezy szkieletowe (uzupełniające częściowe braki) oraz implantoprotetyka (protetyka na implantach).

Korona protetyczna jest stałym uzupełnieniem, które wykonuje się w sytuacji kiedy korona zęba jest znacznie zniszczona i jej odbudowa materiałem światłoutwardzalnym jest już niemożliwa. Wykonywana jest z różnych materiałów – obecnie najczęściej stosuje się korony porcelanowe na podbudowie metalowej i korony pełnoceramiczne. Korona jest swego rodzaju czapeczką nakładaną na ząb, który wcześniej musi być do tego przygotowany. Stomatolog na umówionej wizycie w znieczuleniu miejscowym zmniejsza ząb do odpowiednich rozmiarów. Następnie pobierane są wyciski, które oddawane są do pracowni protetycznej, gdzie w warunkach laboratoryjnych wykonywana jest korona. Na kolejnej wizycie lekarz oddaje pacjentowi gotową koronę i po zaakceptowaniu pracy przez pacjenta cementuje ją na stałe.

Korony protetyczne są bardzo estetyczne i wytrzymałe. Przygotowanie zęba pod takie uzupełnienie różni się nieznacznie i ze względu na dużą estetykę korony może być wykonana nad lub do dziąsłowo. Należy wspomnieć również o koronie tymczasowej, która towarzyszy zawsze pacjentowi w sytuacji kiedy ząb jest zmniejszony. Stanowi ona osłonę i chroni zmniejszony ząb do następnej wizyty. Korona taka jest wykonywana z akrylu lub kompozytu, bezpośrednio w gabinecie przez lekarza lub w pracowni protetycznej (przy rozległych pracach). Podczas wykonywania takich prac, pacjentowi zawsze proponujemy wykonanie korony tymczasowej, aby mógł czuć się komfortowo. Korona protetyczna wykonywana jest również na implancie, z którym połączona jest przez tzw. łącznik.


Mosty protetyczne - są uzupełnieniami, które odbudowują jeden lub więcej brakujących zębów i są oparte na zębach własnych pacjenta (tzw. filary mostu). Most składa się z filarów i z przęsła. Przęsło to ta część mostu, która uzupełnia „lukę” zębową i przymocowane jest do koron zębów filarowych. Najprościej rzecz ujmując– mosty są to zblokowane przęsłem korony. Mosty są uzupełnieniami komfortowymi ponieważ są zamocowane na stałe. Ich użytkowanie jest maksymalnie zbliżone do używania zębów naturalnych. Mosty podobnie jak korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Podbudowę mostu może stanowić stop ze stali, złota, platyny, cerkonu.


Licówki mają zastosowanie w celach estetycznych, są to małe płatki porcelanowe, które sprawią,że pacjent odzyska pewność siebie.
Za pomocą licówek można rozjaśnić ząb, nadać mu piękny kształt i barwę, wydłużyć go, poszerzyć czy zlikwidować szpary między zębami. To też dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą rozjaśnić kolor zębów i zachować naturalną barwę, ale ukryć trwałe przebarwienia. Zakłada się je również w przypadku nieestetycznych bruzd lub niewielkich uszkodzeń zębów, np. pęknięć, ukruszonych czy startych brzegów.

 

oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.