Ortodoncja - leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych.

 

Poza poprawą wyglądu i samopoczucia pacjenta, prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia liczby ubytków i poprawy stanu uzębienia. Ponadto leczenie ortodontyczne może likwidować niektóre wady wymowy, a także dolegliwości bólowe związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych i opóźniać procesy starzenia się twarzy.

W przypadku pacjentów dorosłych z brakami w uzębieniu ortodoncja pozwala na poprawę zgryzu, która umożliwia późniejsze leczenie protetyczne lub implantologiczne. U dzieci leczenie ortodontyczne pozwala eliminować wady zgryzu i wynikające z nich nieprawidłowości – wady wymowy, próchnicę, zaburzenia układu kostnego twarzy.

Do leczenia wad zgryzu ortodoncja wykorzystuje aparaty ortodontyczne. Zależnie od wady zgryzu oraz wieku pacjenta lekarz może zalecić wybór aparatu stałego lub ruchomego. Aparaty ruchome są przeznaczone głównie dla dzieci, u których rozpoczęto leczenie w okresie uzębienia mieszanego. W niektórych przypadkach aparaty ruchome można stosować także u dorosłych pacjentów, którym częściej poleca się jednak o wiele bardziej skuteczne aparaty stałe.

W naszej klinice ortodoncją zajmują się:

 

 

W swojej ofercie posiadamy bogaty wybór aparatów stałych takich jak aparaty porcelanowe, kryształowe, kompozytowe, metalowe.

Różnią się one zamkami, które mogą być wykonane z wymienionych wcześniej materiałów, w konsekwencji czego są mniej lub bardziej widoczne. W ofercie posiadamy także aparaty bezligaturowe, które pozwalają na osiągnięcie lepszego efektu w jeszcze krótszym czasie. Każdorazowo wybór aparatu uzależniamy od oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.


Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Krok 1

Pierwszym etapem leczenia w naszym gabinecie jest konsultacja ze specjalistą, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad na temat oczekiwań pacjenta i potrzeb związanych z leczeniem ortodontycznym. Następnie przeprowadzane są badania diagnostyczne, po których ortodonta przedstawia indywidualny plan leczenia z uwzględnieniem jego kosztów, czasu trwania oraz przebiegu.

Krok 2

Druga wizyta w gabinecie wiąże się z rozpoczęciem leczenia. Podczas tej wizyty lekarz zakłada pacjentowi aparat i daje wskazówki dotyczące jego użytkowania.

Krok 3

Kolejne wizyty to wizyty kontrolne. Pacjenci z aparatami ruchomymi przychodzą na wizyty kontrolne średnio raz co 2-4 miesięcy. W przypadku pacjentów z aparatami stałymi ten okres jest krótszy i wynosi od 4 do 6 tygodni

Krok 4

Zakończenie leczenia następuje w momencie, w którym osiągnięty zostaje zamierzony efekt. W przypadku aparatu stałego po zakończeniu leczenia właściwego rozpoczyna się leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymanie docelowego ustawienia zębów i zapobieganie nawrotowi wady.


oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.