Leczenie recesji dziąsłowych

 

Recesja zębowa jest to odsłonięcie powierzchni korzenia zęba. O recesji dziąsłowej możemy mówić w przypadku, gdy brzeg dziąsła znajduje się poniżej granicy szkliwno – cementowej. Prowadzi to do odsłonięcia korzenia zębowego, a co za tym idzie na narażenie go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Odsłonięty w ten sposób korzeń cechuje się wrażliwością oraz brakiem odporności na uszkodzenia. Zęby objęte recesją dziasłową są szczególnie podatne na próchnicę. Osuwanie się dziąseł to nie tylko bolesne szyjki zębowe, ale również zanikanie kości przyzębia, która nie jest dobrze osłonięta i odżywiona. W niektórych przypadkach recesja zębów wiążę się z zapaleniem miazgi, a co za tym idzie, koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego. W najgorszym przypadku, recesja może doprowadzić do rozchwiania zęba oraz jego utraty.

 

Leczeniem recesji dziąsłowych zajmuje się:

lek. dent. Sebastian Wojtasiak

 

Przyczyn powstawania recesji jest wiele. Są to m. in.:

 

  • niewłaściwa technika szczotkowania;
  • długo utrzymujący się stan zapalny wokół zeba;
  • wada zgryzu;
  • biotyp dziasłowy;
  • nieprawidłowe wykonane uzupełnienia protetyczne i zachowawcze;
  • przeciążenia zgryzowe;
  • efekt leczenia ortodontycznego.

 

 

Bardzo ważną kwestia, na którą uwagę muszą zwrócić Pacjenci borykający sie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych jest właściwe i prawidłowe szczotkowanie zębów. Na pozór banalna i podstawowa czynność może przyczynić sie do pogorszenia stanu naszych dziąseł. Należy pamiętać, aby dostosować technikę szczotkowania do stanu uzębienia. Należy zwrócic szczególną uwagę za zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Duże znaczenie ma również miękkość włosia szczoteczki. Dla Pacjentów z problememami recesji dziąsłowych zalecane są szczoteczki o miękkim lub średniej miękkości włosiu.

Istnieje kilka stopni zaawansowania recesji dziąsłowych:

  • I stopień: recesja tego stopnia obejmuje tylko dziąsło zębodołowe i jest najlepiej rokującą klasą recesji, co oznacza, że jej zapobieganie będzie dużo łatwiejsze i najmniej inwazyjne.
  • II stopień: recesja tego stopnia dochodzi do błony śluzowej lub ją przekracza.
  • III stopień: recesja tego stopnia dochodzi do błony śluzowej lub już ją przekracza. Może również łączyć się z utratą dziąsła z przestrzeni międzyzębowych lub z nieprawidłowym ułożeniem zęba.
  • IV stopień: obejmuje błony śluzowe i wiąże się z rozległym ubytkiem tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych.

 

Leczenie recesji rozpoczyna się od wyeliminowania czynników przyczyniających się do uszkadzania szyjek zębowych. Należy najpierw usunąć kamień oraz złogi, które zalegają na zębach. Pacjenta dotkniętego problemem recesji należy nauczyć odpowiedniej metody szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest również zmiana szczoteczki na taką, która w jak najmniejszym stopniu będzie uszkadzała dziąsła.

Leczenie recesji dziąsłowych polega na naprawie tkanek dziąsła, które zostały utracone. W tym celu należy wykonać zabieg chirurgiczny zaliczany do tzw. Periochirurgii (chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej), który polega na na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Dokładna metoda odbudowy dziąsła i leczenia recesji dziąsłowych jest dobierana indywidualnie do przypadku każdego z Pacjentów po wnikliwym wywiadzie i konsultacji lekarskiej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.

 

Do zabiegów wykonywanych w celu leczenia recesji dziąsłowych zalicza się m.in. Przeszczep tkanki pobranej z podniebienia lub przesunięcie płata blony śluzowej z okolicy recesji. Innym sposobem może być zastosowanie metody sterowanej regeneracji. Metoda ta polega na uzupełnieniu ubytku kości – rodzaj uzupełnienia jest wybierany przez lekarza indywidualnie do stanu zdrowia Pacjenta.

 

oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.