Leczenie paradontozy

 

Leczenie paradontozy (PERIODONTOLOGIA) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia, jak również chorób błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie jeto to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Ponadto, ma za zadanie ochronę zebów przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej lub kanału korzeniowego. Paradontoza jest potoczną nazwą zapalenia przyzębia. To przewlekła choroba, w której bakterie atakują nasze dziąsła, co może prowadzić do poważnych dla zębów zmian. To choroba, w której infekowane są tkanki przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tkanek, które stanowią oparcie dla zębow. Rezultatem tego jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – jego utrata.

W naszej klinice leczeniem paradontozy zajmuje się:

lek. dent. Sebastian Wojtasiak

 

 

Co powoduje powstawanie paradontozy?

 

  • niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej;
  • osad, kamień nazębny;
  • źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów);
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;

Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np.:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • problemy z układem krążenia;
  • obniżona odporność organizmu.

 

 

Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.

 

Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów;

W celu leczenia paradontozy wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium  paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).

Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane sa również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia.

 

oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.