Leczenie paradontozy

 

Leczenie paradontozy (PERIODONTOLOGIA) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia, jak również chorób błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie jeto to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Ponadto, ma za zadanie ochronę zebów przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej lub kanału korzeniowego. Paradontoza jest potoczną nazwą zapalenia przyzębia. To przewlekła choroba, w której bakterie atakują nasze dziąsła, co może prowadzić do poważnych dla zębów zmian. To choroba, w której infekowane są tkanki przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tkanek, które stanowią oparcie dla zębow. Rezultatem tego jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – jego utrata.

W naszej klinice leczeniem paradontozy zajmuje się:

dr Sebastian Wojtasiak

 

 

Co powoduje powstawanie paradontozy?

 

  • niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej;
  • osad, kamień nazębny;
  • źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów);
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;

Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np.:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • problemy z układem krążenia;
  • obniżona odporność organizmu.

 

 

Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.

 

Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów;

W celu leczenia paradontozy wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium  paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).

Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane sa również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia.