
Leczenie paradontozy
Leczenie paradontozy (PERIODONTOLOGIA) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia, jak również chorób błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie jeto to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Ponadto, ma za zadanie ochronę zebów przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej lub kanału korzeniowego. Paradontoza jest potoczną nazwą zapalenia przyzębia. To przewlekła choroba, w której bakterie atakują nasze dziąsła, co może prowadzić do poważnych dla zębów zmian. To choroba, w której infekowane są tkanki przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tkanek, które stanowią oparcie dla zębow. Rezultatem tego jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – jego utrata.
W naszej klinice leczeniem paradontozy zajmuje się:
Co powoduje powstawanie paradontozy?
- niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej;
- osad, kamień nazębny;
- źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów);
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu;
- wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;
Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np.:
- cukrzyca;
- zaburzenia metaboliczne;
- problemy z układem krążenia;
- obniżona odporność organizmu.
Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.
Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów;
W celu leczenia paradontozy wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).
Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane sa również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia.