Leczenie kobiet w ciąży

 

Dla kobiety, okres ciąży jest bardzo ważnym momentem w życiu. Potrzebuje ona wtedy troskliwej opieki stomatologicznej, ponieważ stan zdrowia jamy ustnej ma ogromny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli planujesz powiększenie rodziny, zadbaj szczególnie o stan swojego uzębienia. W trakcie ciąży w kobiecie panuje burza hormonów, co niestety nie służy jej zębom.

 

Najczęstszymi dolegliwościami u kobiet w ciąży w obrębie jamy ustnej są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie oraz przykry zapach z ust.

 

W trakcie ciąży dziąsła stają się rozpulchnione i mogą częściej krwawić. Podczas mycia zębów kobiety odczuwają lekki ból dziąseł, zaczynają myć zęby delikatniej i niestety mniej starannie. Powyższe czynniki są wynikiem również zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia, częstego jedzenia i ciągłego podjadania słodkich lub kwaśnych produktów. To szczególnie wpływa na rozwijanie się próchnicy. Jest to również związane z kwaśnym odczynem śliny w okresie ciąży oraz uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów.

 

Kobieta powinna regularnie odwiedzać swojego stomatologa przed ciążą, a w jej trakcie ok. 2­- 3 razy.

 

Lekarz na bieżąco będzie w stanie ocenić stan zębów i podejmie decyzję, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania. Kobiety nie powinny martwić się o leczenie ponieważ nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Zabiegi nie muszą być ani bolesne ani stresujące. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ w tym okresie nie można wykonywać zdjęć RTG.Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!

 

oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.