Leczenie kanałowe - Akademia Dentystów

 

Endodoncja, potocznie nazywana jest leczeniem kanałowym. Dla większości osób, pojęcie to sięga najdalej w głąb zęba. W leczeniu endodontycznym, zainfekowana tkanka zostaje usunięta z kanału, a następnie zastąpiona plastycznym materiałem. Jeżeli ząb jest zakwalifikowany przez lekarza do leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo, zębinę i dostały się do unerwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływająca na stawy, serce, nerki i inne narządy, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

W naszej klinice leczeniem kanałowym zajmują się:

 

 

 

Leczenie kanałowe jest niezbędne w momencie, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi. Przyczyny takiego stanu moga być różne: głebokie ubytki próchnicowe, duże wypełnienia, urazy zębów.

Nowoczesne sprzęty, którymi dysponujemy m. in. mikroskop operacyjny, skaler endodontyczny i radiografia cyfrowa, umożliwiają skuteczne leczenie na jednej wizycie.

Etapy leczenia endodontycznego (kanałowego):

  • Diagnoza - po wykonaniu zdjęcia RTG określa się liczbę kanałów.
  • Oczyszczenie korony zęba - ząb zostaje oczyszczony z bakterii próchnicy, a ścianki zęba opracowane są w sposób umożliwiający łatwy dostęp do wszystkich kanałów korzeni.
  • Oczyszczenie zakażonych kanałów - zainfekowana miazga jest oczyszczona ze wszystkich kanałów. Następnie wykonywana jest dezynfekcja chemiczna, która ma na celu doczyszczenie kanałów z pozostałości bakterii, które nie zostały usunięte mechanicznie.
  • Wypełnienie oczyszczonych kanałów - w korzeniach - puste kanały zostają wypełnione specjalnym preparatem, który zapewnia szczelną barierę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
  • Ostatnim etapem leczenia zęba jest odtworzenie jego anatomicznych kształtów.

 

 

Leczenie endodontyczne jest konieczne nie tylko po to, by zachować ząb lub jego korzeń, ale też, by zapobiegać przewlekłym i ukrytym stanom zapalnym wpływającym na ogólny stan zdrowia.

W leczeniu endodontycznym bardzo ważne jest ułożenie korzeni zęba. Jeśli są one mocno zakrzywione lekarz endodonta ma spore trudności z całkowitym oczyszczeniem kanału pomimo użycia najwyższej jakości sprzętu. Czas potrzebny do leczenia kanałowego to zwykle 2 godziny (jeśli ząb ma mniej kanałów ok 1,5 h). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

 

 

Podczas leczenia kanałowego lekarze korzystają z mikroskopu zabiegowego, który jest nieocenionym urządzeniem, ponieważ pozwala to na najdokładniejsze oczyszczenie korzeni zęba z bakterii.

Widzenie w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym np. o wielkości 1mm. Pozwala to w zakresie tego leczenia na:

  • odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, które w tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza,
  • usunięciu z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał,
  • udrożnieniu bardzo wąskich kanałów korzeniowych,
  • wykonaniu skutecznego leczenia w przypadkach o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych,
  • leczeniu resorpcji korzeni zębów – schorzenie prowadzące do utraty twardych tkanek zęba, a także kości wyrostka zębodołowego. Może ona wystąpić na skutek oddziaływania zarówno czynników patologicznych, jak i tych wynikających z fizjologii.

Proces ten jest niezwykle szkodliwy i może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian takich jak zanik zębiny, cementu, a nawet otaczającej kości.

 

oferta Akademia dentystow

Plan na…
bezpieczne leczenie,
długotrwałe rezultaty,
piękny uśmiech.

Czyli dlaczego tak ważny jest plan leczenia ???

Konsultacja stomatologiczna w naszym gabinecie składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi szczegółowy wywiad medyczny, z którym pomoże zapoznać się nasz Opiekun Pacjenta. Informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a także chorób przewlekłych mogą decydować o sposobie leczenia stomatologicznego. Druga część to szczegółowe badanie jamy ustnej. Naszym głównym celem jest rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta. Stosujemy wielospecjalistyczne podejście, skupiając się nie tylko na leczeniu biologicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym. Podczas badania jamy ustnej wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, między innymi lupy i mikroskop stomatologiczny, kamerę wewnątrzustną oraz aparat fotograficzny. Wykonujemy też niezbędne prześwietlenia, w tym tomografię komputerową.

Często zdarza się, że jedna wizyta konsultacyjna to zbyt mało, aby przygotować szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, zwłaszcza gdy pacjent wymaga wielospecjalistycznego leczenia. Szczegółowa analiza funkcjonalno-estetyczna z wykorzystaniem modeli zębów oraz zdjęć fotograficznych pozwala w pełni zaprojektować i „przymierzyć” nowy uśmiech. Dzięki tej metodzie pacjent jest dokładnie poinformowany przez jakie etapy leczenia będzie prowadziła droga do jego nowego, zdrowego i wymarzonego uśmiechu. W ten sposób możemy dopasować leczenie do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.